Contact

mail@gemini-theme.com
+ 001 0231 123 32

Follow

Info

All demo content is for sample purposes only, intended to represent a live site. Please use the RocketLauncher to install an equivalent of the demo, all images will be replaced with sample images.

  • Elementary Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    Kindergarten Sec. 1 Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Thede M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    1st Grade Sec. 1 Mrs. Love M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Love M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Hyder M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Brandon M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Brandon M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    2nd Grade Sec. 1 Mrs. Sima M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Sima M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Pendleton M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Howard M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Sima M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    3rd Grade Sec. 1 Mrs. Landsverk M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Landsverk M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    4th Grade Sec. 1 Mrs. Missildine M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Missildine M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Minasian M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Peek M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Peek M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    Sec. 6 Mrs. Buhrow M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 7 Mrs. Buhrow M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    5th Grade Sec. 1 Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Maslak M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Dittmann M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Dittmann M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    Sec. 6 Mrs. Gray M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
  • JH/HS Math Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    * Junior High Math I Sec. 1 Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 1:00 PM CT
    Sec. 2 Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 2:00 PM CT
    * Junior High Math II Sec. 1 Mrs. Ring M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Ring M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Ring M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Ring M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    * Pre-Algebra (2 Day) Sec. 1 Mrs. Moyer MW @ 12:00 PM CT
    Sec. 2 Mrs. Moyer TT @ 12:00 PM CT
    * Pre-Algebra (4 Day) Sec. 3 Mrs. Branson M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Moyer M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Branson M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    * Algebra & Geometry I (2 Day) Sec. 1 Mrs. Armstrong MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Leiva MW @ 8:00 AM CT
    * Algebra & Geometry I (4 Day) Sec. 3 Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 2:00 PM CT
    * Algebra & Geometry II (2 Day) Sec. 1 Mrs. Newell MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Newell TT @ 10:00 AM CT
    * Algebra & Geometry II (4 Day) Sec. 3 Mrs. Andrzejewski M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Sec. 5 Mrs. Andrzejewski M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    * Business Math Sec. 1 Mrs. Suttorp MW @ 1:00 PM CT
    * Consumer Math Sec. 1 Mrs. Suttorp MW @ 10:00 AM CT
    Statistics Sec. 1 Mrs. Gomez TT @ 2:00 PM CT
    * Advanced Math (4 Day) Sec. 1 Mrs. Newell M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    * Calculus I (4 Day) Sec. 1 Mrs. Newell M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    * Calculus II (2 Day) Sec. 1 Mrs. Newell MW @ 1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Science Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    6th Science Sec. 1 Mrs. Brindley MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Brindley MW @ 8:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Brindley MW @ 12:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Brindley MW @ 1:00 PM CT
    7th Science Sec. 1 Dr. Pate MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Martinez MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Dr. Pate MW @ 12:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Martinez MW @ 11:00 AM CT
    8th Earth Science Sec. 1 Mrs. Martinez MW @ 1:00 PM CT
    Sec. 2 Mrs. Martinez MW @ 2:00 PM CT
    Sec. 3 Mrs. Martinez MW @ 3:00 PM CT
    * Physical Science Sec. 1 Mrs. Ware TT @ 8:00 AM ACT
    Sec. 2 Mrs. Ware TT 10:00 AM CT
    Biology Sec. 1 Mrs. Newell TT @ 1:00 PM CT
    Sec. 2 Dr. Pate MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Brindley TT @ 11:00 AM CT
    Sec. 4 Dr. Pate MW @ 1:00 PM CT
    Forensic Science Sec. 1 Dr. Sanatore MW @ 2:00 PM CT
    Sec. 2 Dr. Sanatore MW @ 4:00 PM CT
    * Astronomy Sec. 1 Dr. Benecchi MW @ 2:00 PM CT
    Chemistry Sec. 1 Mrs. Brindley TT @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Brindley MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Brindley TT @ 10:00 AM CT
    * Physics Sec. 1 Mrs. Weeks TT @ 9:00 AM Ct
    Marine Biology Sec. 1 Mrs. Brindley TT @ 1:00 PM CT
    Advanced Biology Sec. 1 Mrs. Newell TT @ 2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS English Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    * 6th English Sec. 1 Mrs. Walz MTWT @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Walz MTWT @ 9:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Walz MTWT @ 10:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Walz MTWT @ 11:00 AM CT
    * 7th English Sec. 1 Mr. Graef TT @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mr. Graef TT @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Jackson MW @ 1:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Jackson MW @ 2:00 PM CT
    * 8th English Sec. 1 Mrs. Wesley MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mr. Graef TT @ 12:00 PM CT
    Sec. 3 Mr. Graef TT @ 1:00 PM CT
    Sec. 4 Mr. Graef TT @ 2:00 PM CT
    * English I Sec. 1 Mrs. Wesley TT @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Wesley MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Wesley MW @ 11:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Wesley MW @ 2:00 PM CT
    * English II Sec. 1 Mrs. Wesley TT @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Wesley TT @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Wesley TT @ 1:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Wesley TT @ 2:00 PM CT
    * English III Sec. 1 Mrs. Saare TT @ 11:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Saare TT @ 1:00 PM CT
    Sec. 3 Mrs. Saare TT @ 2:00 PM CT
    * English IV Sec. 1 Mrs. Wesley MW @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Wesley MW @ 1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS History Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    World Geography Sec. 1 Mrs. Suttorp TT @ 10:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Suttorp MW @ 11:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Suttorp TT @ 11:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Suttorp TT @ 1:00 PM CT
    7th History Sec. 1 Mrs. Harris TT @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Harris TT @ 10:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Harris TT @ 12:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Harris TT @ 1:00 PM CT
    8th History Sec. 1 Mrs. Harris MW @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Harris MW @ 10:00 AM CT
    United States History &
    American Studies I (1607-1825)
    Sec. 1 Mrs. Crum MW @ 3:00 PM CT
    Sec. 2 Mrs. Crum MW @ 1:00 PM CT
    Sec. 3 Mrs. Crum TT @ 2:00 PM CT
    United States History &
    American Studies II (1826-1928)
    Sec. 1 Mr. Stadt MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mr. Stadt MW @ 2:00 PM CT
    Sec. 3 Mrs. Crum MW @ 2:00 PM CT
    Sec. 4 Mrs. Crum TT @ 1:00 PM CT
    United States History &
    American Studies III (1929-Current)
    Sec. 1 Mr. Stadt MW @ 10:00 AM CT
    Sec. 2 Mr. Stadt MW @ 11:00 AM CT
    Sec. 3 Mr. Stadt MW @ 1:00 PM CT
    World History & Humanities Sec. 1 Mrs. Jackson TT @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Jackson MW @ 10:00 AM CT
  • JH/HS Humanities Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    8th Logic Sec. 1 Mrs. Jackson TT @ 1:00 PM CT
    Bible & Culture Sec. 1 Mr. Heinen MW @ 3:00 PM CT
    Formal Logic Sec. 1 Mrs. Jackson MW @ 9:00 AM CT
    Rhetoric, Persuasion, & Oration Sec. 1 Mrs. Amorose MW @ 11:00 AM CT
    Psychology Sec. 1 Dr. Sanatore TT @ 2:00 PM CT
    Sec. 2 Dr. Sanatore TT @ 3:00 PM CT
    Advanced Psychology Sec. 1 Dr. Santore MW @ 3:00 PM CT
    Health & Physical Education Sec. 1 Mrs. Ware TT @ 9:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Ware TT @ 1:00 PM CT
    * Creative Writing Sec. 1 Mrs. Saare MW @ 1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Foreign Language Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    Spanish I Sec. 1 Mrs. Crum MW @ 12:00 PM CT
    Sec. 2 Mrs. Crum MW @ 11:00 AM CT
    * Spanish II Sec. 1 Mrs. Crum TT @ 11:00 AM CT
    * Spanish III Sec. 1 Mrs. Crum TT @ 12:00 PM CT
    Latin I Sec. 1 Mrs. Donegia MW @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mr. Heinen TT @ 3:00 PM CT
    Sec. 3 Mrs. Harris MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Harris MW @ 11:00 AM CT
    Sec. 5 Mr. Heinen MW @ 4:00 PM CT
    * Latin II Sec. 1 Mrs. Amorose MW @ 8:00 AM CT
    Sec. 2 Mrs. Amorose MW @ 9:00 AM CT
    Sec. 3 Mrs. Donegia MW @ 11:00 AM CT
    Sec. 4 Mrs. Amorose MW @ 12:00 PM CT
    Sec. 5 Mr. Jeff Heinen TT @ 4:00 PM CT
    * Latin III Sec. 1 Mrs. Amorose MW @ 2:00 PM CT
    French I Sec. 1 Mrs. Branson MW @ 2:00 PM CT
    * French II Sec. 1 Mrs. Branson TT @ 2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Finance Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    7th/8th Economics Sec. 1 Mrs. Ware TT @ 12:00 PM CT
  • FPA ANYTIME Schedule +

    FreedomProject Academy provides LIVE classes and ANYTIME classes. ANYTIME classes are pre-recorded courses available to watch 24/7 OnDemand. Students are able to view each class at their own pace and complete the required homework, quizzes and tests within the academic window for each class. Students have access to an academic advisor for support and may attend live Teacher Talk sessions weekly along with students from live classes. All ANYTIME classes are graded, and those grades will count toward the student’s school transcript.


    CLASS TEACHER
    Anytime Junior High Math I / Fundamental Math Mrs. Ricker
    Anytime Junior High Math II/6th Math Mrs. Ring
    Anytime 6th English Mrs. Ring
    Anytime 8th History Mrs. Harris
    Anytime 6th Science Mrs. Ware
    Anytime Pre-Algebra Mrs. Branson
    Anytime 7th English Mrs. Jackson
    Anytime 7th History Mrs. Harris
    Anytime 7th General Science Mrs. Martinez
    Anytime Latin I Mrs. Harris
    Anytime Algebra I Mrs. Brunetti
    Anytime 8th English Mrs. Wesley
    Anytime World Geography Mrs. Suttorp
    Anytime 8th Earth Science Mrs. Martinez
    Anytime Physical Science Mrs. Ware
    Anytime Latin II Mrs. Donegia
    Anytime Algebra II Mrs. Newell
    Anytime Business Math Mrs. Suttorp
    Anytime Consumer Math Mrs. Suttorp
    Anytime 9th English I Mrs. Wesley
    Anytime U.S. History I Mr. Stadt
    Anytime U.S. History II Mr. Stadt
    Anytime Biology Mrs. Newell
    Anytime Latin III Mr. Devoid
    Anytime 10th English II Mrs. Wesley
    Anytime 11th English III Mrs. Saare
    Anytime Chemistry Mrs. Brunetti
    Anytime U.S. History III Mr. Stadt
    Anytime English IV Mrs. Wesley
    Anytime Physics Mrs. Weeks
    Anytime Adv. Biology Mrs. Newell
    Anytime Marine Biology Mrs. Brindley
    Anytime Adv. Math Mrs. Newell
    Anytime Calculus I Mrs. Newell
    Anytime Calculus II Mrs. Newell
    Anytime 8th Logic Mrs. Jackson
    Anytime 7th/8th Economics Mrs. Ware
    Anytime World History & Humanities Mrs. Jackson
    Anytime Bible & Culture Mr. Schnittger
    Anytime Formal Logic Mrs. Jackson
    Anytime Music Theory I Mrs. Bible
    Anytime Health & Phy. Ed. Mrs. Ware
    Anytime Spanish I Mrs. Crum
    Anytime Spanish II Mrs. Crum
    Anytime Latin IV Mr. Devoid
  • Elementary Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    Kindergarten
    (sec. 1)
    Mrs. Woodring M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Woodring M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Woodring M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Thede M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    1st Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Love M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Love M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Hyder M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Brandon M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Brandon M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    2nd Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Sima M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Sima M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Pendleton M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Howard M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Sima M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    3rd Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Landsverk M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Landsverk M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Newkirk M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Newkirk M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Newkirk M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    4th Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Missildine M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Missildine M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Minasian M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Peek M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Peek M-T-W-TH @
    11:00 AM CT
    (sec. 6) Mrs. Buhrow M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 7) Mrs. Buhrow M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    5th Grade(sec.1) Mrs. Ricker M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Ricker M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Maslak M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Dittmann M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Dittmann M-T-W-TH @
    11:00 AM CT
    (sec. 6) Mrs. Gray M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
  • JH/HS Math Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    * Junior High Math I
    (sec. 1)
    Mrs. Ricker M-T-W-TH @
    1:00 PM CT
    (sec. 2) Mrs. Ricker M-T-W-TH @
    2:00 PM CT
    * Junior High Math II
    (sec. 1)
    Mrs. Ring M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Ring M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Ring M-T-W-TH @
    11:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Ring M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    * Pre-Algebra (2 Day)
    (sec. 1)
    Mrs. Moyer MW @
    12:00 PM CT
    (sec. 2) Mrs. Moyer TT @
    12:00 PM CT
    * Alg. & Geo. I
    (2 Day)

    (sec. 1)
    Mrs. Armstrong MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Leiva MW @
    8:00 AM CT
    * Alg. & Geo. I
    (4 Day)

    (sec. 3)
    Mrs. Leiva M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Leiva M-T-W-TH @
    11:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Leiva M-T-W-TH @
    2:00 PM CT
    * Alg. & Geo. II
    (2 Day)

    (sec. 1)
    Mrs. Newell MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Newell TT @
    10:00 AM CT
    * Alg. & Geo. II
    (4 Day)

    (sec. 3)
    Mrs. Andrzejewski M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Leiva M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    (sec. 5) Mrs. Andrzejewski M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    * Business Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp MW @
    1:00 PM CT
    * Consumer Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp MW @
    10:00 AM CT
    Statistics
    (sec. 1)
    Mrs. Gomez TT @
    2:00 PM CT
    * Adv. Math
    (4 Day)

    (sec .1)
    Mrs. Newell M-T-W-TH @
    12:00 PM CT
    * Calculus I
    (4 Day)

    (sec. 1)
    Mrs. Newell M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    * Calculus II
    (2 Day)

    (sec. 1)
    Mrs. Newell MW @
    1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Science Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    6th Science
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Brindley MW @
    8:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Brindley MW @
    12:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Brindley MW @
    1:00 PM CT
    7th Science
    (sec. 1)
    Dr. Pate MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Martinez MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Dr. Pate MW @
    12:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Martinez MW @
    11:00 AM CT
    8th Earth Science
    (sec. 1)
    Mrs. Martinez MW @
    1:00 PM CT
    (sec. 2) Mrs. Martinez MW @
    2:00 PM CT
    (sec. 3) Mrs. Martinez MW @
    3:00 PM CT
    * Physical Science
    (sec. 1)
    Mrs. Ware TT @
    8:00 AM ACT
    (sec. 2) Mrs. Ware TT 10:00 AM CT
    Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Newell TT @
    1:00 PM CT
    (sec. 2) Dr. Pate MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Brindley TT @
    11:00 AM CT
    (sec. 4) Dr. Pate MW @
    1:00 PM CT
    Forensic Science
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore MW @
    2:00 PM CT
    (sec. 2) Dr. Sanatore MW @
    4:00 PM CT
    * Astronomy
    (sec. 1)
    Dr. Benecchi MW @
    2:00 PM CT
    Chemistry
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley TT @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Brindley MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Brindley TT @
    10:00 AM CT
    * Physics
    (sec. 1)
    Mrs. Weeks TT @
    9:00 AM Ct
    Marine Bio.
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley TT @
    1:00 PM CT
    Adv. Bio
    (sec. 1)
    Mrs. Newell TT @
    2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS English Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    * 6th English
    (sec. 1)
    Mrs. Walz MTWT @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Walz MTWT @
    9:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Walz MTWT @
    10:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Walz MTWT @
    11:00 AM CT
    * 7th English
    (sec. 1)
    Mr. Graef TT @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mr. Graef TT @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Jackson MW @
    1:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Jackson MW @
    2:00 PM CT
    * 8th English
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mr. Graef TT @
    12:00 PM CT
    (sec. 3) Mr. Graef TT @
    1:00 PM CT
    (sec. 4) Mr. Graef TT @
    2:00 PM CT
    * English I
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley TT @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Wesley MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Wesley MW @
    11:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Wesley MW @
    2:00 PM CT
    * English II
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley TT @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Wesley TT @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Wesley TT @
    1:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Wesley TT @
    2:00 PM CT
    * English III
    (sec. 1)
    Mrs. Saare TT @
    11:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Saare TT @
    1:00 PM CT
    (sec. 3) Mrs. Saare TT @
    2:00 PM CT
    * English IV
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley MW @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Wesley MW @
    1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS History Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    World Geography
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp TT @
    10:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Suttorp MW @
    11:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Suttorp TT @
    11:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Suttorp TT @
    1:00 PM CT
    7th History
    (sec. 1
    Mrs. Harris TT @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Harris TT @
    10:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Harris TT @
    12:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Harris TT @
    1:00 PM CT
    8th History
    (sec. 1)
    Mrs. Harris MW @
    8:00 AM CT
    (sec. 2_) Mrs. Harris MW @
    10:00 AM CT
    United States History &
    American Studies I (1607-1825)

    (sec. 1)
    Mrs. Crum MW @
    3:00 PM CT
    (sec. 2) Mrs. Crum MW @
    1:00 PM CT
    (sec. 3) Mrs. Crum TT @
    2:00 PM CT
    United States History &
    American Studies II (1826-1928)

    (sec. 1)
    Mr. Stadt MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 2) Mr. Stadt MW @
    2:00 PM CT
    (sec. 3) Mrs. Crum MW @
    2:00 PM CT
    (sec. 4) Mrs. Crum TT @
    1:00 PM CT
    United States History &
    American Studies III (1929-Current)

    (sec. 1)
    Mr. Stadt MW @
    10:00 AM CT
    (sec. 2) Mr. Stadt MW @
    11:00 AM CT
    (sec. 3) Mr. Stadt MW @
    1:00 PM CT
    World History & Humanities
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson TT @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Jackson MW @
    10:00 AM CT
  • JH/HS Humanities Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    8th Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson TT @ 1:00 PM CT
    Bible & Culture
    (sec. 1)
    Mrs. Heinen MW @ 3:00 PM CT
    Formal Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson MW @ 9:00 AM CT
    Rhetoric, Persuasion, & Oration
    (sec. 1)
    Mrs. Amorose MW @ 11:00 AM CT
    Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore TT @ 2:00 PM CT
    (sec. 2) Dr. Sanatore TT @ 3:00 PM CT
    Advanced Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Santore MW @ 3:00 PM CT
    Health & Physical Education
    (sec. 1)
    Mrs. Ware TT @ 9:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Ware TT @ 1:00 PM CT
    * Creative Writing
    (sec. 1)
    Mrs. Saare MW @ 1:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Foreign Language Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    Spanish I
    (sec. 1)
    Mrs. Crum MW @
    12:00 PM CT
    (sec. 2) Mrs. Crum MW @
    11:00 AM CT
    * Spanish II
    (sec. 1)
    Mrs. Crum TT @
    11:00 AM CT
    * Spanish III
    (sec. 1)
    Mrs. Crum TT @
    12:00 PM CT
    Latin I
    (sec. 1)
    Mrs. Donegia MW @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Heinen TT @
    3:00 PM CT
    (sec. 3) Mrs. Harris MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Harris MW @
    11:00 AM CT
    (sec. 5) Mr. Heinen MW @
    4:00 PM CT
    * Latin II
    (sec. 1)
    Mrs. Amorose MW @
    8:00 AM CT
    (sec. 2) Mrs. Amorose MW @
    9:00 AM CT
    (sec. 3) Mrs. Donegia MW @
    11:00 AM CT
    (sec. 4) Mrs. Amorose MW @
    12:00 PM CT
    (sec. 5) Mr. Heinen TT @
    4:00 PM CT
    * Latin III
    (sec. 1)
    Mrs. Amorose MW @
    2:00 PM CT
    French I
    (sec. 1)
    Mrs. Branson MW @
    2:00 PM CT
    * French II
    (sec. 1)
    Mrs. Branson TT @
    2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite or Placement Test    
    Pre-requisites  
       
    Placement Tests  
  • JH/HS Finance Schedule +
    CLASS & SECTION TEACHER DAY & TIME
    7th/8th Economics
    (sec. 1)
    Mrs. Ware TT @
    12:00 PM CT
    Advanced Economics
    (sec. 1)
    TBA MW @
    11:00 AM CT
  • FPA ANYTIME Schedule +

    FreedomProject Academy provides LIVE classes and ANYTIME classes. ANYTIME classes are pre-recorded courses available to watch 24/7 OnDemand. Students are able to view each class at their own pace and complete the required homework, quizzes and tests within the academic window for each class. Students have access to an academic advisor for support and may attend live Teacher Talk sessions weekly along with students from live classes. All ANYTIME classes are graded, and those grades will count toward the student’s school transcript.


    CLASS TEACHER
    Anytime Junior High Math I / Fundamental Math Mrs. Ricker
    Anytime Junior High Math II/6th Math Mrs. Ring
    Anytime 6th English Mrs. Ring
    Anytime 8th History Mrs. Harris
    Anytime 6th Science Mrs. Ware
    Anytime Pre-Algebra Mrs. Branson
    Anytime 7th English Mrs. Jackson
    Anytime 7th History Mrs. Harris
    Anytime 7th General Science Mrs. Martinez
    Anytime Latin I Mrs. Harris
    Anytime Algebra I Mrs. Brunetti
    Anytime 8th English Mrs. Wesley
    Anytime World Geography Mrs. Suttorp
    Anytime 8th Earth Science Mrs. Martinez
    Anytime Physical Science Mrs. Ware
    Anytime Latin II Mrs. Donegia
    Anytime Algebra II Mrs. Newell
    Anytime Business Math Mrs. Suttorp
    Anytime Consumer Math Mrs. Suttorp
    Anytime 9th English I Mrs. Wesley
    Anytime U.S. History I Mr. Stadt
    Anytime U.S. History II Mr. Stadt
    Anytime Biology Mrs. Newell
    Anytime Latin III Mr. Devoid
    Anytime 10th English II Mrs. Wesley
    Anytime 11th English III Mrs. Saare
    Anytime Chemistry Mrs. Brunetti
    Anytime U.S. History III Mr. Stadt
    Anytime English IV Mrs. Wesley
    Anytime Physics Mrs. Weeks
    Anytime Adv. Biology Mrs. Newell
    Anytime Marine Biology Mrs. Brindley
    Anytime Adv. Math Mrs. Newell
    Anytime Calculus I Mrs. Newell
    Anytime Calculus II Mrs. Newell
    Anytime 8th Logic Mrs. Jackson
    Anytime 7th/8th Economics Mrs. Ware
    Anytime World History & Humanities Mrs. Jackson
    Anytime Bible & Culture Mr. Schnittger
    Anytime Formal Logic Mrs. Jackson
    Anytime Music Theory I Mrs. Bible
    Anytime Health & Phy. Ed. Mrs. Ware
    Anytime Spanish I Mrs. Crum
    Anytime Spanish II Mrs. Crum
    Anytime Latin IV Mr. Devoid




EVENT  

 
2021-22 School Year Ends
Memorial Day
Summer School Begins
Enrollment Ends

DATE  

 
May 27, 2022
May 30, 2022
June 6, 2022
July 15, 2022

EVENT  

 
Withdrawal Deadline
2022-23 School Year Begins
End Of First Quarter
Last Day Of School

DATE  

 
August 1, 2022
August 29, 2022
October 28, 2022
June 1, 2023

















CONTACT US
750 N Hickory Farm Lane
Appleton, WI 54914

  920.749.3793

  information@fpeusa.org

American Opinion Foundation