Contact

mail@gemini-theme.com
+ 001 0231 123 32

Follow

Info

All demo content is for sample purposes only, intended to represent a live site. Please use the RocketLauncher to install an equivalent of the demo, all images will be replaced with sample images.

  • Elementary Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    Kindergarten
    (sec. 1)
    Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Kindergarten
    (sec. 2)
    Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Kindergarten
    (sec. 3)
    Mrs. Woodring M-T-W-TH @ 12:00PM CT
    Kindergarten
    (sec. 4)
    Mrs. Witt M-T-W-TH @ 9:00AM CT
    First Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Love M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    First Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Love M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    First Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Urwin M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    First Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Urwin M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    First Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Urwin M-T-W-TH @ 12:30PM CT
    Second Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Sima M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Sima M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Pendleton M-T-W-TH @ 9:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Pendleton M-T-W-TH @ 11:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Brandon M-T-W-TH @ 12:00PM CT
    Third Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Landsverk M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Landsverk M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Newkirk M-T-W-TH @ 12:00PM CT
    Fourth Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Minasian M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Minasian M-T-W-TH @ 10:15AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Missildine M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Missildine M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Peek M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 6)
    Mrs. Peek M-T-W-TH @ 11:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 8:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 10:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Maslak M-T-W-TH @ 9:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Nelson-Dittmann M-T-W-TH @ 9:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Nelson-Dittmann M-T-W-TH @ 11:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 6)
    Mrs. Beckwith M-T-W-TH @ 12:00PM CT
  • MS/HS Math Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    Junior High Math I / 6th Fundamental Math
    (sec. 1)
    Mrs. Ricker M-T-W-TH @ 1:00 PM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 1)
    Mrs. Ring M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 2)
    Mrs. Ring M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 3)
    Mrs. Ring M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    *Pre-Algebra (2 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Ware M/W @ 9:00 AM CT
    *Pre-Algebra (2 Days)
    (sec. 2)
    Mrs. Ware M/W @ 2:00 PM CT
    *Pre-Algebra (4 Days)
    (sec. 3)
    Mrs. Ware M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    *Pre-Algebra (4 Days)
    (sec. 4)
    Mrs. Branson M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    *Pre-Algebra (4 Days)
    (sec. 5)
    Mrs. Branson M-T-W-TH @ 12:00PM CT
    *Algebra & Geometry I (2 days)
    (sec. 1)
    Mrs. Armstrong M/W @ 10:00 AM CT
    *Algebra & Geometry I (2 days)
    (sec. 2)
    Mrs. Leiva M/W @ 11:00 AM CT
    *Algebra & Geometry I (4 days)
    (sec. 3)
    Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    *Algebra & Geometry I (4 days)
    (sec. 4)
    Mrs. Bales M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    *Algebra & Geometry I (4 days)
    (sec. 5)
    Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 2:00 PM CT
    *Algebra & Geometry II (2 day)
    (sec. 1)
    Mrs. Leiva T/TH @ 1:00 PM CT
    *Algebra & Geometry II (2 day)
    (sec. 2)
    Mrs. Leiva T/TH @ 8:00 AM CT
    *Algebra & Geometry II (4 Days)
    (sec. 3)
    Mrs. Bales M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    *Algebra & Geometry II (4 day)
    (sec. 4)
    Mrs. Leiva M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    Business Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp M/W @ 1:00 PM CT
    Consumer Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp M/W @ 10:00 AM CT
    *Advanced Math
    (4 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Newell M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    *Calc. I
    (sec. 1)
    Mrs. Newell M-T-W-TH @ 12:00 PM CT
    *Calculus II
    (sec. 1)
    Mrs. Newell M-T-W-TH @ 11:00 AM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  
  • MS/HS Science Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    6th Science
    (sec. 1)
    Mrs. Ware M/W @ 8:00AM
    6th Science
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley M/W @ 11:00 AM CT
    6th Science
    (sec. 3)
    Mrs. Brindley M/W @ 12:00 PM CT
    6th Science
    (sec. 4)
    Mrs. Young M/W @ 2:00 PM CT
    7th Science
    (sec. 1)
    Mrs. Martinez M/W @ 9:00 AM CT
    7th Science
    (sec. 2)
    Mrs. Martinez M/W @ 10:00 AM CT
    7th Science
    (sec. 3)
    Mrs. Martinez M/W @ 11:00 AM CT
    7th Science
    (sec. 4)
    Mrs. Young M/W @ 12:00 PM CT
    8th Earth Science
    (sec. 1)
    Mrs. Martinez M/W @ 1:00 PM CT
    8th Earth Science
    (sec. 2)
    Mrs. Martinez M/W @ 2:00 PM CT
    *Physical Science
    (sec. 1)
    Mrs. Ware T/TH @ 8:00 AM CT
    *Physical Science
    (sec. 2)
    Mrs. Ware M/W @ 1:00 PM CT
    *Physical Science
    (sec. 3)
    Mrs. Ware M/W @ 12:00 PM CT
    Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Newell M/W @ 8:00 AM CT
    Biology
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley M/W @ 9:00 AM CT
    Biology
    (sec. 3)
    Mrs. Brindley T/TH @ 11:00 AM CT
    Biology
    (sec. 4)
    Mrs. Brindley T/TH @ 12:00 PM CT
    *Astronomy
    (sec. 1)
    Dr. Benecchi M/W @ 2:00 PM CT
    *Chemistry
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley T/TH @ 9:00 AM CT
    *Chemistry
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley M/W @ 1:00 PM CT
    *Physics
    (sec. 1)
    Mrs. Weeks T/TH @ 9:00 AM CT
    *Marine Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley T/TH @ 1:00 PM CT
    *Advanced Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Jann Newell T/TH @ 8:00 AM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  
  • MS/HS English Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    6th English
    (sec. 1)
    Mrs. Walz M-T-W-TH @ 8:00 AM CT
    6th English
    (sec. 2)
    Mrs. Walz M-T-W-TH @ 9:00 AM CT
    6th English
    (sec. 3)
    Mrs. Walz M-T-W-TH @ 10:00 AM CT
    7th English
    (sec. 1)
    Mrs. Brown T/TH @ 10:00 AM CT
    7th English
    (sec. 2)
    Mrs. Brown T/TH @ 11:00 AM CT
    7th English
    (sec. 3)
    Mrs. Jackson M/W @ 1:00 PM CT
    7th English
    (sec. 4)
    Mrs. Jackson M/W @ 2:00 PM CT
    8th English
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley M/W @ 9:00 AM CT
    8th English
    (sec. 2)
    Mr. Dawson T/TH @ 4:00 PM CT
    8th English
    (sec. 3)
    Mr. Dawson M/W @ 3:00 PM CT
    8th English
    (sec. 4)
    Mr. Dawson T/TH @ 3:00 PM CT
    *English I
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley T/TH @ 8:00 AM CT
    *English I
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley M/W @ 10:00 AM CT
    *English I
    (sec. 3)
    Mrs. Wesley M/W @ 11:00 AM CT
    *English I
    (sec. 4)
    Mrs. Wesley M/W @ 2:00 PM CT
    *English II
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley T/TH @ 9:00 AM CT
    *English II
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley T/TH @ 11:00 AM CT
    *English II
    (sec. 3)
    Mrs. Wesley T/TH @ 1:00 PM CT
    *English II
    (sec. 4)
    Mrs. Wesley M/W @ 1:00 PM CT
    *English III
    (sec. 1)
    Mrs. Saare T/TH @ 12:00 PM CT
    *English III
    (sec. 2)
    Mrs. Saare M/W @ 3:00 PM CT
    *English III
    (sec. 3)
    Mrs. Saare T/TH @ 3:00 PM CT
    *English IV
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley M/W @ 8:00 AM CT
    *English IV
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley T/TH @ 3:00 PM CT
    *This class requires a placement test or pre-requisite    
    Pre-requisites  

  • MS/HS History Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    World Geography
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp T/TH @ 10:00AM CT
    World Geography
    (sec. 2)
    Mrs. Suttorp M/W @ 11:00AM CT
    World Geography
    (sec. 3)
    Mrs. Suttorp T/TH @ 11:00 AM CT
    World Geography
    (sec. 4)
    Mrs. Suttorp T/TH @ 1:00PM CT
    World Geography
    (sec. 5)
    Mrs. Suttorp T/TH @ 2:00PM CT
    7th History
    (sec. 1)
    Mrs. Harris T/TH @ 9:00AM CT
    7th History
    (sec. 2)
    Mrs. Harris T/TH @ 10:00AM CT
    7th History
    (sec. 3)
    Mrs. Harris T/TH @ 12:00PM CT
    8th History
    (sec. 1)
    Mrs. Harris T/TH @ 11:00AM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt M/W @ 8:00AM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt M/W @ 1:00PM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 3)
    Mrs. Crum T/TH @ 12:00PM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt M/W @ 9:00AM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt M/W @ 2:00PM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 3)
    Mr. Stadt M/W @ 3:00PM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt M/W @ 10:00AM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt M/W @ 11:00AM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 3)
    Mr. Stadt M/W @ 4:00PM CT
    World History & Humanities
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson T/TH@ 8:00AM CT
    World History & Humanities
    (sec. 2)
    Mrs. Jackson M/W @ 12:00PM CT
  • MS/HS Humanities Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    8th Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson T/TH @ 1:00 PM CT
    Bible & Culture
    (sec. 1)
    Dr. Schnittger M/W @ 3:00PM CT
    Formal Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson M/W @ 9:00AM CT
    Rhetoric, Persuasion, & Oration
    (sec. 1)
    Mrs. Amorose M/W 1:00PM CT
    Music Theory & Appr.
    (sec. 1)
    Dr. Bible T/TH @ 12:00 PM CT
    (offered every odd year)
    Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore T/TH @ 2:00 PM CT
    Psychology
    (sec. 2)
    Dr. Sanatore T/TH @ 1:00 PM CT
    Health & Phy. Ed.
    (sec. 1)
    Mrs. Ware T/TH @ 9:00AM CT
    Health & Phy. Ed.
    (sec. 2)
    Mrs. Young M/W @ 11:00AM CT
    *Creative Writing
    (sec. 1)
    Mrs. Saare T/TH @ 1:00 PM CT
    *Advanced Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore T/TH @ 3:00PM CT
    *This class requires a placement test

  • MS/HS Foreign Language Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    Latin I
    (sec. 1)
    Mrs. Donegia M/W @ 8:00 AM CT
    Latin I
    (sec. 2)
    Mrs. Amorose M/W @ 10:00 AM CT
    Latin I
    (sec. 3)
    Mrs. Harris M/W @ 9:00 AM CT
    Latin I
    (Sec. 4)
    Mrs. Harris M/W @ 11:00AM CT
    Latin I
    (sec. 5)
    Mr. Devoid M/W @ 4:00PM CT
    *Latin II
    (sec. 1)
    Mrs. Harris M/W @ 8:00 AM CT
    *Latin II
    (sec. 2)
    Mrs. Harris M/W @ 10:00 AM CT
    *Latin II
    (sec. 3)
    Mrs. Donegia M/W @ 11:00 AM CT
    *Latin II
    (sec. 4)
    Mrs. Amorose M/W @ 12:00PM CT
    *Latin II
    (sec. 5)
    Mr. Devoid T/TH @ 4:00 PM CT
    *Latin III
    (sec. 1)
    Mrs. Harris M/W @ 2:00 PM CT
    *Latin III
    (sec. 2)
    Mr. Devoid M/W @ 5:00 PM CT
    Spanish I
    (sec. 1)
    Mrs. Crum M/W @ 10:00 AM CT
    Spanish I
    (sec. 2)
    Mrs. Crum M/W @ 11:00 AM CT
    *Spanish II
    (sec. 1)
    Mrs. Crum T/TH @ 11:00 AM CT
    *Spanish III
    (sec. 1)
    Mrs. Crum M/W @ 12:00 PM CT
    French I
    (sec. 1)
    Mrs. Branson M/W @ 2:00 PM CT
    *French II
    (sec. 1)
    Mrs. Branson T/TH @ 2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  

  • MS/HS Finance Schedule +
    CLASS TEACHER DAY & TIME
    7/8 Economics
    (sec. 1)
    Mrs. Ware T/TH @ 1:00 PM CT
    7/8 Economics
    (sec. 2)
    Mrs. Ware T/TH @ 12:00 PM CT
    Advanced Economics
    (sec. 1)
    Mr. Newman M/W @ 1:00 PM CT
  • FPA ANYTIME Schedule +

    FreedomProject Academy provides LIVE classes and ANYTIME classes. ANYTIME classes are pre-recorded courses available to watch 24/7 OnDemand. Students are able to view each class at their own pace and complete the required homework, quizzes and tests within the academic window for each class. Students have access to an academic advisor for support and may attend live Teacher Talk sessions weekly along with students from live classes. All ANYTIME classes are graded, and those grades will count toward the student’s school transcript.


    CLASS TEACHER
    Anytime Junior High Math I / Fundamental Math Mrs. Ricker
    Anytime Junior High Math II/6th Math Mrs. Ring
    Anytime 6th English Mrs. Ring
    Anytime 8th History Mrs. Harris
    Anytime 6th Science Mrs. Ware
    Anytime Pre-Algebra Mrs. Branson
    Anytime 7th English Mrs. Jackson
    Anytime 7th History Mrs. Harris
    Anytime 7th General Science Mrs. Martinez
    Anytime Latin I Mrs. Harris
    Anytime Algebra I Mrs. Brunetti
    Anytime 8th English Mrs. Wesley
    Anytime World Geography Mrs. Suttorp
    Anytime 8th Earth Science Mrs. Martinez
    Anytime Physical Science Mrs. Ware
    Anytime Latin II Mrs. Donegia
    Anytime Algebra II Mrs. Newell
    Anytime Business Math Mrs. Suttorp
    Anytime Consumer Math Mrs. Suttorp
    Anytime 9th English I Mrs. Wesley
    Anytime U.S. History I Mr. Stadt
    Anytime U.S. History II Mr. Stadt
    Anytime Biology Mrs. Newell
    Anytime Latin III Mr. Devoid
    Anytime 10th English II Mrs. Wesley
    Anytime 11th English III Mrs. Saare
    Anytime Chemistry Mrs. Brunetti
  • Elementary Schedule +
    CLASS/TEACHER DAY & TIME
    Kindergarten
    (sec. 1)
    Mrs. Woodring
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Kindergarten
    (sec. 2)
    Mrs. Woodring
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Kindergarten
    (sec. 3)
    Mrs. Woodring
    M-T-W-TH
    @ 12:00PM CT
    Kindergarten
    (sec. 4)
    Mrs. Witt
    M-T-W-TH
    @ 9:00AM CT
    First Grade
    (sec.1)
    Mrs. Love
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    First Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Love
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    First Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Urwin
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    First Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Urwin
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    First Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Urwin
    M-T-W-TH
    @ 12:30PM CT
    Second Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Sima
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Sima
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Pendleton
    M-T-W-TH
    @ 9:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Pendleton
    M-T-W-TH
    @ 11:00AM CT
    Second Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Brandon
    M-T-W-TH
    @ 12:00PM CT
    Third Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Landsverk
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Landsverk
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Newkirk
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Newkirk
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Third Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Newkirk
    M-T-W-TH
    @ 12:00PM CT
    Fourth Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Minasian
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Minasian
    M-T-W-TH
    @ 10:15AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Missildine
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Missildine
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Peek
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Fourth Grade
    (sec. 6)
    Mrs. Peek
    M-T-W-TH
    @ 11:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 1)
    Mrs. Ricker
    M-T-W-TH
    @ 8:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 2)
    Mrs. Ricker
    M-T-W-TH
    @ 10:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 3)
    Mrs. Maslak
    M-T-W-TH
    @ 9:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 4)
    Mrs. Nelson-Dittmann
    M-T-W-TH
    @ 9:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 5)
    Mrs. Nelson-Dittmann
    M-T-W-TH
    @ 11:00AM CT
    Fifth Grade
    (sec. 6)
    Mrs. Beckwith
    M-T-W-TH
    @ 12:00PM CT
  • MS/HS Math Schedule +
    CLASS DAY & TIME
    Junior High Math I / 6th Fundamental Math
    (sec. 1)
    Mrs. Ricker
    M-T-W-TH @
    1:00PM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 1)
    Mrs. Ring
    M-T-W-TH @
    9:00AM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 2)
    Mrs. Ring
    M-T-W-TH @
    10:00AM CT
    Junior High Math II / 6th Math
    (sec. 3)
    Mrs. Ring
    M-T-W-TH @
    11:00AM CT
    *Pre-Algebra
    (2 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Ware
    M/W @
    9:00AM CT
    *Pre-Algebra
    (2 Days)
    (sec. 2)
    Mrs. Ware
    M/W @
    2:00PM CT
    *Pre-Algebra
    (4 Days)
    (sec. 3)
    Mrs. Ware
    M-T-W-TH @
    11:00AM CT
    *Pre-Algebra
    (4 Days)
    (sec. 4)
    Mrs. Branson
    M-T-W-TH @
    10:00AM CT
    *Pre-Algebra
    (4 Days)
    (sec. 5)
    Mrs. Branson
    M-T-W-TH @
    12:00PM CT
    *Algebra & Geometry I
    (2 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Armstrong
    M/W @
    10:00AM CT
    *Algebra & Geometry I
    (2 Days)
    (sec. 2)
    Mrs. Leiva
    M/W @
    11:00AM CT
    *Algebra & Geometry I
    (4 Days)
    (sec. 3)
    Mrs. Leiva
    M-T-W-TH @
    9:00AM CT
    *Algebra & Geometry I
    (4 Days)
    (sec. 4)
    Mrs. Bales
    M-T-W-TH @
    11:00AM CT
    *Algebra & Geometry I
    (4 Days)
    (sec. 5)
    Mrs. Leiva
    M-T-W-TH @
    2:00PM CT
    *Algebra & Geometry II
    (2 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Leiva
    T/TH @
    1:00PM CT
    *Algebra & Geometry II
    (2 Days)
    (sec. 2)
    Mrs. Leiva
    T/TH @
    8:00AM CT
    *Algebra & Geometry II
    (4 Days) (sec. 3)
    Mrs. Bales
    M-T-W-TH @
    12:00PM CT
    *Algebra & Geometry II
    (2 Days)
    (sec. 2)
    Mrs. Leiva
    M-T-W-TH @
    10:00AM CT
    Business Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp
    M/W @
    1:00PM CT
    Consumer Math
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp
    M/W @
    10:00AM CT
    *Advanced Math
    (4 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Newell
    M-T-W-TH @
    10:00AM CT
    *Calc. I
    (4 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Newell
    M-T-W-TH @
    12:00PM CT
    *Calculus II
    (4 Days)
    (sec. 1)
    Mrs. Newell
    M-T-W-TH @
    11:00AM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  

  • MS/HS Science Schedule +
    CLASS DAY & TIME
    6th Science
    (sec. 1)
    Mrs. Ware
    M/W @
    8:00AM CT
    6th Science
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley
    M/W @
    11:00AM CT
    6th Science
    (sec. 3)
    Mrs. Brindley
    M/W @
    12:00PM CT
    6th Science
    (sec. 4)
    Mrs. Young
    M/W @
    2:00PM CT
    7th Science
    (sec. 1)
    Mrs. Martinez
    M/W @
    9:00AM CT
    7th Science
    (sec. 2)
    Mrs. Martinez
    M/W @
    10:00AM CT
    7th Science
    (sec. 3)
    Mrs. Martinez
    M/W @
    11:00AM CT
    7th Science
    (sec. 4)
    Mrs. Young
    M/W @
    12:00PM CT
    8th Earth Science
    (sec. 1)
    Mrs. Martinez
    M/W @
    1:00PM CT
    8th Earth Science
    (sec. 2)
    Mrs. Martinez
    M/W @
    2:00PM CT
    *Physical Science
    (sec. 1)
    Mrs. Ware
    T/TH @
    8:00AM CT
    *Physical Science
    (sec. 2)
    Mrs. Ware
    M/W @
    1:00PM CT
    *Physical Science
    (sec. 3)
    Mrs. Ware
    M/W @
    12:00PM CT
    Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Newell
    M/W @ 8:00AM CT
    Biology
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley
    M/W @
    9:00AM CT
    Biology
    (sec. 3)
    Mrs. Brindley
    T/TH @ 11:00AM CT
    Biology
    (sec. 4)
    Mrs. Brindley
    T/TH @
    12:00PM CT
    *Astronomy
    Dr. Benecchi
    M/W @
    2:00PM CT
    *Chemistry
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley
    T/TH @
    9:00AM CT
    *Chemistry
    (sec. 2)
    Mrs. Brindley
    M/W @
    1:00PM CT
    *Physics
    (sec. 1)
    Mrs. Weeks
    T/TH @
    9:00AM CT
    *Marine Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Brindley
    T/TH @
    1:00PM CT
    *Advanced Biology
    (sec. 1)
    Mrs. Newell
    T/TH @
    8:00AM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  

  • MS/HS English Schedule +
    CLASS/TEACHER DAY & TIME
    6th English
    (sec. 1)
    Mrs. Walz
    M-T-W-TH @
    8:00 AM CT
    6th English
    (sec. 2)
    Mrs. Walz
    M-T-W-TH @
    9:00 AM CT
    6th English
    (sec. 3)
    Mrs. Walz
    M-T-W-TH @
    10:00 AM CT
    7th English
    (sec. 1)
    Mrs. Brown
    T/TH @
    10:00 AM CT
    7th English
    (Sec. 2)
    Mrs. Brown
    T/TH @
    11:00 AM CT
    7th English
    (sec. 3)
    Mrs. Jackson
    M/W @
    1:00 PM CT
    7th English
    (Sec. 4)
    Mrs. Jackson
    M/W @
    2:00 PM CT
    8th English
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    9:00 AM CT
    8th English
    (sec. 2)
    Mr. Dawson
    T/TH @
    4:00 PM CT
    8th English
    (sec. 3)
    Mr. Dawson
    M/W @
    3:00 PM CT
    8th English
    (sec. 4)
    Mr. Dawson
    T/TH @
    3:00 PM CT
    *English I
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley
    T/TH @
    8:00 AM CT
    *English I
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    10:00 AM CT
    *English I
    (sec. 3)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    11:00 AM CT
    *English I
    (sec. 4)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    2:00 PM CT
    *English II
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley
    T/TH @
    9:00 AM CT
    *English II
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley
    T/TH @
    11:00 AM CT
    *English II
    (sec. 3)
    Mrs. Wesley
    T/TH @
    1:00 PM CT
    *English II
    (sec. 4)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    1:00 PM CT
    *English III
    (sec. 1)
    Mrs. Saare
    T/TH @
    12:00 PM CT
    *English III
    (sec. 2)
    Mrs. Saare
    M/W @
    3:00 PM CT
    *English III
    (sec. 1)
    Mrs. Saare
    T/TH @
    3:00 PM CT
    *English IV
    (sec. 1)
    Mrs. Wesley
    M/W @
    8:00 AM CT
    *English IV
    (sec. 2)
    Mrs. Wesley
    T/TH @
    3:00 PM CT
    *This class requires a placement test
  • MS/HS History Schedule +
    CLASS/TEACHER DAY & TIME
    World Geography
    (sec. 1)
    Mrs. Suttorp
    T/TH @
    10:00AM CT
    World Geography
    (sec. 2)
    Mrs. Suttorp
    M/W @
    11:00AM CT
    World Geography
    (sec. 3)
    Mrs. Suttorp
    T/TH @
    11:00AM CT
    World Geography
    (sec. 4)
    Mrs. Suttorp
    T/TH @
    1:00PM CT
    World Geography
    (sec. 5)
    Mrs. Suttorp
    T/TH @
    2:00PM CT
    7th History
    (sec. 1)
    Mrs. Harris
    T/TH @
    9:00AM CT
    7th History
    (sec. 2)
    Mrs. Harris
    T/TH @
    10:00AM CT
    7th History
    (sec. 3)
    Mrs. Harris
    T/TH @
    12:00PM CT
    8th History
    (sec. 1)
    Mrs. Harris
    T/TH @
    11:00 AM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt
    T/TH@
    8:00AM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt
    M/W @
    1:00PM CT
    U.S. History I
    (1607-1825)
    (sec. 3)
    Mrs. Crum
    T/TH @
    12:00PM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt
    M/W @
    9:00AM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt
    M/W @
    2:00PM CT
    U.S. History II
    (1826-1928)
    (sec. 3)
    Mr. Stadt
    M/W @
    3:00PM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 1)
    Mr. Stadt
    M/W @
    10:00AM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 2)
    Mr. Stadt
    M/W @
    11:00AM CT
    U.S. History III
    (1929-Present)
    (sec. 3)
    Mr. Stadt
    M/W @
    4:00PM CT
    World History & Humanities
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson
    M/W @
    8:00AM CT
    World History & Humanities
    (sec. 2)
    Mrs. Jackson
    M/W @
    12:00PM CT
  • MS/HS Humanities Schedule +
    CLASS/TEACHER DAY & TIME
    8th Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson
    T/TH @
    1:00PM CT
    Bible & Culture
    (sec. 1)
    Dr. Schnittger
    M/W @
    3:00PM CT
    Formal Logic
    (sec. 1)
    Mrs. Jackson
    M/W @
    9:00AM CT
    Rhetoric, Persuasion, & Oration
    (sec. 1)
    Mrs. Amorose
    M/W @
    1:00PM CT
    Music Theory
    & Apprec. I
    (sec. 1)
    Dr. Bible
    (offered every odd year)
    T/TH @
    12:00PM CT
    Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore
    T/TH @
    2:00PM CT
    Psychology
    (sec. 2)
    Dr. Sanatore
    T/TH @
    1:00PM CT
    Health & Phy. Ed.
    (sec. 1)
    Mrs. Ware
    T/TH @
    9:00AM CT
    Health & Phy. Ed.
    (sec. 1)
    Mrs. Young
    M/W @
    11:00AM CT
    *Creative Writing
    (sec. 1)
    Mrs. Saare
    T/TH @
    1:00PM CT
    Advanced Psychology
    (sec. 1)
    Dr. Sanatore
    T/TH @
    3:00PM CT
    *This class requires a placement test
  • MS/HS Foreign Language Schedule +
    CLASS DAY & TIME
    Latin I
    (sec. 1)
    Mrs. Donegia
    M/W @
    8:00AM CT
    Latin I
    (sec. 2)
    Mrs. Amorose
    M/W @
    10:00AM CT
    Latin I
    (sec. 3)
    Mrs. Harris
    M/W @
    9:00AM CT
    Latin I
    (sec. 4)
    Mr. Harris
    M/W @
    11:00AM CT
    Latin I
    (sec. 5)
    Mr. Devoid
    M/W @
    4:00 PM CT
    *Latin II
    (sec. 1)
    Mrs. Harris
    M/W @
    8:00 AM CT
    *Latin II
    (sec. 2)
    Mrs. Harris
    M/W @
    10:00AM CT
    *Latin II
    (sec. 3)
    Mrs. Donegia
    M/W @
    11:00 AM CT
    *Latin II
    (sec. 4)
    Mrs. Amorose
    M/W @
    12:00PM CT
    *Latin II
    (sec. 5)
    Mr. Devoid
    T/TH @
    4:00PM CT
    *Latin III
    (sec. 1)
    Mrs. Harris
    M/W @
    2:00PM CT
    *Latin III
    (sec. 1)
    Mr. Devoid
    T/TH @
    5:00 PM CT
    Spanish I
    (sec. 1)
    Mrs. Crum
    M/W @
    10:00 AM CT
    Spanish I
    (sec. 2
    Mrs. Crum
    M/W @
    11:00 AM CT
    *Spanish II
    (sec. 1)
    Mrs. Crum
    T/TH @
    11:00 AM CT
    *Spanish III
    (sec. 1)
    Mrs. Crum)
    M/W @
    12:00 PM CT
    French I
    (sec. 1)
    Mrs. Branson
    M/W @
    2:00 PM CT
    *French II
    (sec. 1)
    Mrs. Branson
    T/TH @
    2:00 PM CT
    *This class has a pre-requisite    
    Pre-requisites  

  • MS/HS Finance Schedule +
    CLASS/TEACHER DAY & TIME
    7/8 Economics
    (sec. 1)
    Mrs. Ware
    T/TH @
    1:00PM CT
    7/8 Economics
    (sec. 2)
    Mrs. Ware
    T/TH @
    12:00PM CT
    Adv. Economics
    (sec. 1)
    Mr. Newman
    M/W @
    1:00PM CT
  • FPA ANYTIME Schedule +

    FreedomProject Academy provides LIVE classes and ANYTIME classes. ANYTIME classes are pre-recorded courses available to watch 24/7 OnDemand. Students are able to view each class at their own pace and complete the required homework, quizzes and tests within the academic window for each class. Students have access to an academic advisor for support and may attend live Teacher Talk sessions weekly along with students from live classes. All ANYTIME classes are graded, and those grades will count toward the student’s school transcript.


    CLASS TEACHER
    Anytime Junior High Math I Mrs. Ricker
    Anytime Junior High Math II Mrs. Ring
    Anytime 6th English Mrs. Ring
    Anytime 8th History Mrs. Harris
    Anytime 6th Science Mrs. Ware
    Anytime Pre-Algebra Mrs. Branson
    Anytime 7th English Mrs. Harris
    Anytime 7th History Mrs. Jackson
    Anytime 7th General Science Mrs. Martinez
    Anytime Latin I Mrs. Harris
    Anytime Algebra I Mrs. Brunetti
    Anytime 8th English Mrs. Wesley
    Anytime World Geography Mrs. Suttorp
    Anytime 8th Earth Science Mrs. Martinez
    Anytime Physical Science Mrs. Ware
    Anytime Latin II Mrs. Donegia
    Anytime Algebra II Mrs. Newell
    Anytime Business Math Mrs. Suttorp
    Anytime Consumer Math Mrs. Suttorp
    Anytime 9th English I Mrs. Wesley
    Anytime U.S. History I Mr. Stadt
    Anytime U.S. History II Mr. Stadt
    Anytime Biology Mrs. Newell
    Anytime Latin III Mr. Devoid
    Anytime 10th English II Mrs. Wesley
    Anytime 11th English III Mrs. Saare
    Anytime Chemistry Mrs. Brunetti
    *This class requires a placement test




EVENT  

 
Memorial Day
School Year Ends
Summer School Begins
Enrollment Ends
Live Classes Begin

DATE  

 
May 31, 2021
June 4, 2021
June 7 2021
July 23, 2021
August 30, 2021

EVENT  

 
Thanksgiving Break
Christmas Break
Easter 2022 Break
2021-22 School Year Ends
Memorial Day 2022

DATE  

 
November 24-26 2021
December 22 - January 2, 2022
April 11-15, 2022
May 27, 2022
May 30, 2022

















CONTACT US
750 N Hickory Farm Lane
Appleton, WI 54914

  920.749.3793

  information@fpeusa.org

American Opinion Foundation